drahé kameny

Jak čistit a nabíjet jednotlivé druhy drahých kamenů: 2. díl – kameny L–Z

Z předchozích článků o minerálech už víme, že drahé kameny je potřeba pravidelně opečovávat (čistit a nabíjet), aby mohly plnit svou harmonizační, případně léčebnou funkci. Dnes si představíme druhou polovinu kamenů, abychom měli přehled kompletní.

Seznam první várky kamenů s návodem na správnou očistu naleznete tady: Jak čistit a nabíjet jednotlivé druhy drahých kamenů 1. díl. – kameny A–K

minerály

Labradorit

Očista je jednoduchá – nechte kámen chvíli pod proudem vlažné vody. Co se týče nabíjení kamene, zde buďte opatrní. Labradorit je dost citlivý na změny teplot, takže je lepší ho nechat i při nabíjení ležet ve vodě (v misce s vodou) a tak ho nechat položený alespoň hodinu na přímém slunci.

Lazurit (lapis lazuli)

Tento krásný kámen je vhodné čistit po každém, použití. Stačí omytí pod proudem vlažné vody nebo ho nechte odpočívat v misce s vodou přes noc, případně ho můžete položit na drúzu křišťálu. Nabíjí se na přímém slunci a jen krátce.

Magnetit

Kámen jasného rozumu a čistého vědomí stačí krátce opláchnout ve vlažné vodě. Okamžitě poté jej osušte a nechte nabíjet na přímém slunci (ideálně položený na drúze křišťálu) tak 2 hodiny.

Magnezit

Magnezit je sám o sobě očistným kamenem. Pomáhá nás zbavit všech závislostí a všeho, co ohrožuje naše zdraví. Očistu provádíme pod proudem vlažné vody nebo ho necháme ležet přes noc v misce s vodou. Tam jej můžeme položit společně s křišťálem (pro intenzivnější očistu). Nabíjíme jej také společně křišťálem a to alespoň hodinu na přímém slunci nebo v noci za úplňku.

Malachit

Malachit je podobně jako jantar dosti citlivý na pot a používanou kosmetiku. Nedoporučuje se proto nosit přímo na těle, aby neztrácel lesk. Kámen čistíme pod proudem vody a ihned ho osušíme. Nabíjí se klidně i několik hodin na denním světle (ne na přímém slunci), ideálně pokud ho položíme na drúzu horského křišťálu.

Měsíční kámen

Očista klasická – stačí nechat několik minut v proudu vody nebo přes noc vložený do misky s vodou společně s křišťálem. Nabíjíme ho výlučně v noci při úplňku nebo ve dnech, kdy je Měsíc ve fázi „dorůstání“.

Nefrit

Očistu nefritu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou případně vložený v misce s vodou. Nabíjí se dlouho, ideálně je nechat ho na denním světle celý den, aby se mu plně vrátila jeho energie. Může být klidně i na přímém slunci.

Obsidián

Obsidián očistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou položený přes noc nejlépe ve společnosti křišťálu. Co se týče nabíjení kamenů, všechny druhy obsidiánů se nabíjí na slunci, ale ne v poledním žáru. Lepší jsou ranní nebo večerní sluneční paprsky. Pouze duhový obsidián je na slunce a vysoké teploty příliš citlivý, proto je potřeba ho nabíjet v noci, ideálně při jasné obloze, za svitu hvězd, při úplňku nebo ve fázi přibývajícího Měsíce.

Olivín

Olivín je dobré čistit po každém použití. Stačí ho opláchnout pod proudem vlažné vody. Můžeme ho nabíjet na přímém slunci, ale stačí jen krátká chvíle.

Onyx

Kamen očistíme v proudu vlažné vody či přes noc položený v misce s vodou dohromady s křišťálem. Má rád slunce, takže ho nabíjíme na přímém slunci a to tak často a tak dlouho, jak můžeme. Čím častěji ho nabíjíme, tím lépe.

Opál

Vlastníte-li opál, mějte na paměti, že se jedná o velmi citlivý kámen a nemá rád sluneční paprsky. Slunce ho vysouší, odpařuje z kamene vodu a tím pádem může opál popraskat, vzniknou v něm trhlinky. Očistu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou a nabíjíme ho na denním světle ale mimo přímé slunce. Ideální čas je ráno, kdy slunce ještě nepálí, případně i v jasné noci za úplňku.

Pyrit

Pyrit je citlivý na tělesný pot a kosmetické přípravky, proto není dobré nosit jej dlouhodobě přímo na holém těle (podobně jako jantar a malachit). Také není vhodné namáčet ho ve vodě a vystavovat ho přílišným výkyvům teplot. Očistu pyritu proto provádíme mentálně (vizualizace, meditace), nikdy ve vodě ani v soli. Nabíjíme jej společně s křišťálem horským a to mimo přímé sluneční světlo.

drúza křišťálu

Rodochrozit

Očistu kamene uděláme v proudu chladné vody. K nabití kamene stačí krátký pobyt na nepřímém slunci. Nedávejte ho na přímé slunce, protože rodochrozit je choulostivý na teplo a na slunci by mohl změnit barvu, zešednout nebo vyblednout.

Rodonit

Očistu rodonitu provádíme vlažnou vodou a nabíjíme jej během dne ve stínu. Nedávejte ho na přímé slunce, protože je citlivý na světlo. Z toho důvodu je dobré jej mimo čas nabíjení uschovávat na temném místě, kde nebude vystaven přímému světlu. (V případě, že kámen používáme k léčení závažných chorob, je dobré provádět očistu vodou velmi důkladně a často.)

Rubín

Rubín čistíme 10–15 minut pod proudem tekoucí vody, nebo ještě lepší je nechat jej v misce vody přes noc. Očistu provádějte pečlivě ideálně před každým použitím kamene. Nabíjet jej necháme min. 2 hodiny na slunci, případně ve stínu na denním světle min. 4 hodiny. Pokud rubín právě nepoužíváme, je dobré jej „uskladnit“ a odložit na horský křišťál.

Růženín

Kámen lásky, růženín, je oblíbeným minerálem používaným pro léčení a harmonizaci. Pokud růženín používáme pro léčení, určitě je dobré čistit jej po každém použití. Pokud růženín používáte k harmonizaci interiéru, stačí očista jednou týdně.  Očistu provádíme pod tekoucí vodou.

Nabíjí se jen na nepřímém slunci. Ostré sluneční paprsky by mu totiž mohly zničit jeho krásné zabarvení a mohl by vyblednout. Ke ztrátě barvy jsou náchylné např. růženíny z brazilské oblasti. Čas od času ho také můžeme položit na drúzu křišťálu nebo ametystu a tím podpořit energii růženínu.

Sardonyx

Očistu uděláme standardně pod tekoucí vlažnou vodou nebo přes noc v misce vody, kde bude sardonyx umístěn společně s křišťálem. Sardonyx lze nabíjet na přímém slunečním světle, kámen má rád časté a dlouhé nabíjení.

Sluneční kámen

Sluneční kámen, jak už název napovídá, je úzce spojen se slunečními paprsky. Slunce má rád. Jeho očistu provedeme klasicky tak, že jej podržíme pár minut pod proudem vody nebo ho položíme přes noc do misky s vodou. Nabíjíme ho na přímém slunci, koupat ve sluneční lázni ho nechte klidně celý den.

Smaragd

Krásný kámen se složitou duší vyžaduje pravidelnou péči. Jelikož se jedná o velmi choulostivý drahý kámen, který do sebe vstřebá veškerou negativní energii i napětí z našeho organismu, je potřeba jej pečlivě a často čistit. Pokud bychom tak nedělali, bude tento minerál doslova napěchován negativními vibracemi, nebude schopen přijmout další škodlivou energii a časem může začít praskat, objeví se na něm pukliny a v tom nejhorším případě kámen doslova exploduje (pukne).

Smaragd proto čistíme vlažnou vodou po každém použití kamene. Nedoporučuje se čištění ultrazvukem či párou. Nemá rád ani prudké výkyvy teplot, proto je dobré jej nabíjet jen krátce a to ve stínu, na nepřímém slunci.

Sodalit

Očistu sodalitu provedeme proudem vlažné vody, čistíme jej obzvlášť pečlivě. Také je možné provést očistu v panenské půdě, kam sodalit zahrabeme přes noc, ideálně v době úplňku. Po očistě je dobré sodalit nabíjet minimálně hodinu na přímém slunci, je lepší, pokud bude sodalit při nabíjení ležet na drúze křišťálu.

Sokolí oko

Sokolí oko stačí očistit proudem vlažné vody. Nabíjíme jej na slunci tak dlouho, dokud z kamene opět nevyzařuje jeho původní energie.

Sugilit

Jestliže sugilit používáte pro léčení těžších chorob nebo závislostí, nezapomeňte na jeho pravidelnou a důkladnou očistu vlažnou vodou. Je ideální čistit jej po každém použití, abychom měli jistotu, že nám kámen nebude špatnou energii, kterou pohltil, vracet zpět. Sugilit má rád slunce, takže ho nabíjíme na přímém slunečním svitu a v mezičase, kdy jej nepoužíváme, je dobré přechovávat ho na drúze křišťálu nebo ametystové geodě.

Turmalín

Očistu kamene uděláme krátce pod proudem vlažné vody, nebo ho vložíme společně s křišťálem do sklenice vody a necháme ho v ní přes noc. Všechny druhy turmalínu se dají bez problému nabíjet na slunci.

Tygří oko (stejně jako býčí, sokolí a kočičí oko)

Očistu provedeme pod proudem vlažné vody a nabíjíme ho na přímém slunci, dokud se kamenu opět nevrátí původní energie.

Tyrkys

Podobně jako u jantaru nebo malachitu se i zde jedná o kámen citlivý na prudkou změnu teplot, tělesný pot a používanou kosmetiku. Doporučuje se proto nenosit tyrkys trvale přímo na těle a po každém použití ho důkladně očistit vlažnou vodou.

Občas je dobré nechat kámen odpočívat, svědčí mu, když ho na několik dnů zahrabeme do panenské půdy. Po pár dnech se mu vrátí zpět jeho původní energie. Nabíjíme jej vždy mimo přímé slunce. Na přímé slunce ho položíme jen tehdy, když mu chceme navrátit původní jasnou barvu.

Vltavín

Vltavíny stačí pečlivě očistit od absorbovaných energií pod tekoucí vlažnou vodou. Kámen nabijeme na mírném slunci nebo v noci ideálně za úplňku nebo ve fázi dorůstajícího Měsíce.

Záhněda

Záhněda je výborným pomocníkem pro léčbu pocuchaného nervového systému a depresí. Zaslouží si důkladnou očistu, zejména černá odrůda záhnědy – morion – vyžaduje poctivější očistu než jiné křemenné druhy kamenů, protože do sebe nasává velké množství negativní energie. Po náročném použití necháme kameny čistit klidně celou noc a den, nebo se dá provést očista pod tekoucí vodou a následně ještě položit kámen do misky s vodou (přes noc). Nabíjíme ji dost dlouho položenou na drúze křišťálu a vystavenou přímému slunci.

Zajímáte se o drahé kameny detailně? Potom možná bude lepší, když si do domácí knihovničky pořídíte nějakou ucelenou publikaci, ve které naleznete vše potřebné. Velký výběr knih s tematikou minerálů a léčení s pomocí drahých kamenů naleznete v našem e-shopu.

 

očista drahých kamenů

Zdroj: KREPERÁT J. P., Skrytá moc drahých kamenů, Granit 1998

Zdroj obrázků: Fotobanka Pixabay

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *