očista drahých kamenů

Jak čistit a nabíjet jednotlivé druhy drahých kamenů: 1. díl – kameny A–K

Hygiena je neodmyslitelnou součástí našich životů. Nemusí se to s ní sice přehánět, ale určitě budete souhlasit s tím, že plnohodnotně existovat bez ní nelze. A podobnou hygienu, jakou si dopřáváme my, potřebují čas od času i drahé kameny, které máme doma ve sbírce. Pokud z vašich minerálů nechcete mít jen hezký dekorační prvek, je potřeba kamenům čas od času dopřát energetickou očistu a následně je nabít.

Očista funguje na energetické úrovni a pomáhá z kamenů odstranit „nánosy“ negativní energie, kterou do sebe automaticky absorbovaly z našeho okolí, při léčení atp. Očista je potřebná proto, aby drahé kameny opět plnily svou léčebnou a harmonizační funkci a nesly ty správné vibrace. Jinak nám všechnu tu negativní energii, co z okolí pohltili, budou postupně zase do prostoru vracet. A to určitě nechceme. Proč se kameny čistí a jaké jsou způsoby očisty, se dozvíte tady.

Kromě očisty je nezbytné kameny také pravidelně dobíjet. Každý kámen jiné potřeby  – některé milují slunce, jiné měsíční svit nebo světlo a stín zároveň. V dnešním článku proto naleznete přehled nejčastěji používaných druhů drahých kamenů s návodem, jak konkrétní kameny čistit a jakým způsobem je také nabíjet.

Náš tip na očistu:

Nejrychlejší a nejoblíbenější očista kamenů je pod tekoucí vodou. Stačí na chvíli pustit kohoutek vodovodu a kameny v tom čůrku nechat pár minut lebedit. Ti, kteří mají možnost vyrazit do přírody, k čistému tekoucímu potoku, mohou kameny vložit do nějakého pytlíčku (aby se nerozsypaly) a nechat je volně máchat přímo v mírném vodním proudu.

Očistu kamenů je dobré provádět

  • po každém použití,
  • když cítíte, že je kámen přesycen negativní energií
  • a také v případech, že vám na kámen sahal někdo cizí.

křišťál

Achát

Jako většinu kamenů můžeme achát očistit buď pod proudem vlažné vody, nebo ho vložte přes noc do misky s vodou ještě společně s křišťálem. Následně kámen nabijte na přímém slunci (doba nabíjení není nijak omezena). Na slunci se nenabíjí pouze achát ohnivý.

Akvamarín

Akvamarín očistíme pod proudem vody a následně ho nabíjíme mimo přímé slunce. Kámen na slunci rychle bledne a ztrácí barvu, proto se nabíjí buď na denním světle mimo dosah slunečních paprsků nebo ho můžete položit na již nabitý horský křišťál (pokud jej máte). Ten mu potřebnou energii dodá.

Amazonit

Tento krásný zelený kámen s nádechem do modra je velmi citlivý na velké výkyvy teplot. Doporučuje se očista pod proudem vlažné vody a nabíjení ve stínu mimo přímé sluneční paprsky.

Ametyst

Jeden z nejoblíbenějších kamenů duchovní očisty a meditace. Samotnému kameni dopřejte očistu ideální po každém použití a to pod proudem vlažné vody nebo ho položte do misky vedle křišťálu. Některé druhy kamene (z určitých nalezišť) mohou být náchylné k blednutí, proto ametyst nenabíjejte na přímém slunci, ale raději ve stínu.

Avanturín

Avanturín nevyžaduje žádnou speciální péči. Očistíte jej proudem vlažné vody a nabíjet jej můžete bez problému na přímém slunci klidně celý den.

Azurit

Vlastníte-li ve své sbírce Azurit, buďte při jeho očistě velmi opatrní. Jedná se o velmi choulostivý kámen, kterému uškodí i voda. Čistíme jej proto výlučně mentálně formou vizualizace a meditace. Nabíjet se dá přes den mimo přímé slunce, v noci za úplňku nebo ho lze položit do jedné misky společně s horským křišťálem, který jej nabije.

Býčí oko (platí i kočičí oko, sokolí oko a tygří oko)

Jedná se o stabilní kameny. Očistu provedeme standardně pod proudící vlažnou vodou a nabíjet se dají na přímém slunci tak dlouho, jak je potřeba, dokud kámen nezíská zpět svou původní energii.

Citrín

Citrín je ideální čistit po každém použití, stačí ho chvíli nechat pod proudem vlažné vody. Nabíjíme ho na přímém slunci, ale jen krátce.

Čaroit

Čariot je dobré čistit důkladně pod proudem vlažné vody. Necháme ho pod vodou tak dlouho, dokud necítíme, že z něj odešla veškerá negativní energie a kámen je připraven na nové nabití. Teprve až máte pocit, že byl zbaven veškeré špatné energie, jej nechte vykoupat v lázni ranního slunce. Pro posílení nabití je možné čaroit položit na větší křišťál nechat ho nabíjet společně s ním.

Diamant

Diamant je doporučeno očistit před každým použitím. Nabíjí se na slunci, ale jen krátce. Podobně jako křišťál lze diamant použít i pro očistu a posílení ostatních kamenů, neboť se „snese“ se všemi druhy drahých kamenů.

Fluorit

Očistu provedeme klasicky pod proudem vlažné vody nebo můžeme kámen také vložit do misky s vodou a nechat ho v ní přes noc. Fluorit citlivě reaguje na prudké světlo. Nabíjí se ve stínu případně za úplňkové noci. Je dobré ho nabíjet ve společnosti křišťálu podobně jako čaroit.

Girasol

Tento kámen na hranici mezi opálem a křemenem v sobě nese mocnou energii Měsíce. Vodu má rád, proto můžete očistu provádět tak, že ho necháte v misce s vodou „louhovat“ libovolně dlouho. Naopak prudké změny teplot a žár přímého slunce mu neprospívá. Nabíjejte ho proto jen ráno nebo večer, kdy slunce tolik nepálí, nebo za úplňkové noci.

Granát

Očista pod vlažnou tekoucí vodou nebo vložte do misky s vodou a nechte ho v ní přes noc. Nabíjet ho můžete i na přímém slunci tak dlouho, jak je potřeba. Ideálně až do okamžiku, kdy bude kámen doslova přebitý očistnou sluneční energií.

Hematit

Tento kámen štěstí a úspěchu jednoduše čistíme krátce pod tekoucí vodou. Nabíjet se dá klidně i na přímém slunci libovolně dlouho.

Chalcedon

Očistu provádíme pod tekoucí vlažnou vodou a nabíjíme ho na přímém slunci tak dlouho, dokud necítíme, že má zpět svou potřebnou energii.

Chryzopras

Očistu uděláme pod tekoucí vlažnou vodou. Nikdy jej nenabíjejte na přímém slunci, neboť chryzopras je citlivý na prudké sluneční světlo. Proto ho nabíjejte ve stínu nebo polostínu.

Jadeit

Kámen symbolizující klid a mír má rád klasickou očistu pod tekoucí vodou, případně jej můžeme nechat odpočívat v misce s vlažnou vodou. Zelený a žlutý jadeit lze nabíjet na přímém slunci, dokud neucítíme, že má kámen opět dostatek energie. Fialový jaspis nabíjíme na nepřímém slunci, protože je náchylný k blednutí.

Jantar

Jantar v sobě nese energii slunce. Jedná se o zkamenělou pryskyřici starou víc jak 50 milionů let. Je velmi citlivý na pot,  kosmetické prostředky, teplo a slunce. Očista je jednoduchá, kámen čistíme pod proudem vlažné vody. Nabíjíme jej ale pouze na nepřímém slunci, ve stínu, nikdy ho nenechávejte ležet v ostrém slunci.

Jaspis

Očistu provádíme pod proudem vlažné vody nebo ho necháme přes noc ležet v misce s vodou. Všechny druhy jaspisů jsou odolné i vůči světlu i teplu, takže jej lze bez problému nabíjet na přímém slunci, jak dlouho si budete přát.

Kalcit

U kalcitu se doporučuje klasická očista pod proudem vlažné vody (stačí krátce opláchnout), následně kámen osušit a nabíjet tak, že jej položíme na drůzu křišťálu. Na křišťálu ho nechte nabíjet minimálně 2 hodiny. Nepokládejte kalcit na přímé slunce, ale nabíjejte jej ve stínu mimo dosah slunečních paprsků.

Karneol

Očistu kamene provedeme klasicky pod proudem vlažné vody. Případně můžeme karneol položit do misky s vodou společně s křišťálem a nechat ho tam přes noc. Karneol zbožňuje sluneční paprsky, takže jej nabíjíme na přímém slunci tak často a tak dlouho, jak budeme moci.

Kočičí oko (stejný postup jako pro býčí oko, sokolí oko a tygří oko)

Čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na přímém slunci, dokud kámen znovu nezáří čistě nabitou energií.

Korály

Korály jsou vnější vápencovou kostrou mořských polypů. Čistíme je proto přímo v mořské vodě nebo použijeme slabý roztok mořské soli. Jsou citlivé na slunce, takže je nabíjíme jen ve stínu na denním světle.

Křišťál

Křišťál je specifický minerál, protože sám o sobě působí na očistu a nabití ostatních druhů kamenů. Je proto dobré ho občas tzv. vybít tím způsobem, že křišťál položíme na hematit, který z něj energii odsaje. Očistu provádíme pod tekoucí vodou (pár minut) nebo necháme kámen přes noc v misce s vodou. Nabíjet ho můžeme bez problému na přímém slunci, jak dlouho budeme chtít. Dejte ho však raději na nehořlavou podložku. Přece jen paprsky slunce projdou křišťálem podobně jako sklem lupy a mohly by podklad pod kamenem propálit.

A co ostatní drahé kameny? Ty najdete v následujícím díle tady: Očista a nabíjení drahých kamenů 2. díl.

Chcete se o drahých kamenech dozvědět něco více? Najděte si tu správou knihu o minerálech, která se vám v domácí knihovničce rozhodně neztratí a bude po ruce vždy, když budete potřebovat vědět, jak s konkrétním kamenem naložit.

ametyst

Zdroj: KREPERÁT J. P., Skrytá moc drahých kamenů, Granit 1998

Zdroj obrázků: Fotobanka Pixabay

Zádný komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *