mandala na zeď
22.2.2020
Kategorie: Dekorace, Ezoterika, Inspirace, Nezařazené

Energetizující mandaly: Jak je využít k harmonizaci prostoru dle feng šuej

Říkají vám něco mandaly a feng šuej k tomu? Pak je dnešní článek určen přímo pro vás. Podíváme se, jak se dají harmonizující mandalové obrazce prakticky využít k vylepšení prostoru našeho domu, bytu či kanceláře.

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o systém čínského učení feng šuej, zřejmě už víte či tušíte, že energie v interiéru se dá cíleně usměrňovat a vyrovnávat také prostřednictvím různých doplňků a symbolů. Dá se říci, že můžeme použít téměř cokoli – květiny, vodní element, svíčky, kovové předměty, sošky, ale také fotografie, malby a tzv. energetické obrázky, mezi které řadíme právě i mandaly.

Připomenutí, co znamená pojem mandala

Pojmenování mandala má původ ve staroindickém jazyku sanskrtu a je to označení pro posvátný či magický kruh. Charakteristickým znakem mandal jsou symetrická spojení a provázání různých obrazců, nejčastěji, kruhů, čtverců a trojúhelníků. Tvary, které tímto propojením vznikají, mají člověka směřovat k soustředění, vnitřnímu ztišení a meditaci. Důležitou roli hrají také barvy.

Dá se říci, že poselstvím mandaly je přinášet harmonii, zklidnění a rovnováhu.

Mandaly vytvořené člověkem

Mandaly vytvořené lidskou rukou, ať už na plátně či v architektuře, jsou vlastně jen odrazem toho, co člověk viděl v přírodě, a je evidentní, že se nechal přírodou inspirovat. Typickým „mandalovým“ odkazem jsou např. kulaté rozety chrámových oken nebo typické a naprosto symetrické obrazce na zdobení stropů barokních kostelů od architekta Santiniho.

Když se totiž pozorně zaměříme na některé rostliny či jevy v přírodě, najdeme zde naprosto pravidelné, symetrické geometrické tvary. Kulaté slunce i měsíc, pravidelné tvary na listech či květech rostlin, letokruhy stromů, kruhy na vodě, která se vytvoří, když do ní hodíte kamínek, úchvatná geometrie krystalů atp.

mandaly na stropě kostela

Mandaly ve feng šuej

Feng šuej pracuje se symboly. A právě mandala jich v sobě nese hned několik – např. symbol kruhu, a barvy a tvary obrazce, které dohromady utváří určitou energii.mandala samolepka na okno

Mimochodem samotný kruh je považován za nejdůležitější a nejrozšířenější geometrický symbol. Nejdokonalejší tvar vůbec. Nemá začátek ani konec a nesměřuje na žádnou světovou stranu.

V magii je kruh symbolem ochrany proti zlým silám. Co mělo být ochráněno, ohraničovalo se kruhem. Proto je kruh i základní formou mandaly.

O barvách zase víme, že každá barva nám zprostředkuje jinou energii. Červená aktivuje element ohně, modré tóny element vody, zelená element země… a z toho lze vycházet i při aplikaci mandaly v prostoru.

Kruh, barvy i motivy na mandale, to vše dělá z mandaly silný energetIcký obraz, který si můžeme pověsit do prostoru v té životní oblasti (podle schéma pa-kua), kterou chceme posílit nebo vyrovnat.

Pokud hodláme využít mandalu k harmonizaci své i harmonizaci prostoru, máme hned několik možností, nemusíme se omezovat jen na vymalování mandalového obrázku nebo mandalových omalovánek. Můžeme:malování mandal

  • Mandalu namalovat rovnou na zeď.
  • Nechat si namalovat mandalu na velké plátno jako obraz.
  • Namalovat mandalu na hedvábí a použít jako součást oděvu nebo dekorace.
  • Nechat si vyřezat mandalu ze dřeva nebo ukout z kovu.
  • Vysypat si mandalový obrazec jemným, barevným pískem.
  • Vytvořit si mandalovou mozaiku na podlaze…

Můžete použít už hotovou mandalu od cizího tvůrce, nebo si vytvořit vlastní léčivou mandalu, která vám pomůže prozářit vámi zvolený prostor.

Návod, jak si v několika krocích namalovat vlastní mandalu, najdete zde.

Vybrat si již hotové obrázky mandal můžete v našem e-shopu Poznání-knihy:

mandala na zdi

 

5 tipů na konkrétní použití mandal z hlediska feng šuej

Jak se dá s mandalou pracovat, pokud chcete harmonizovat váš domov v souladu s feng šuej?

Můžete vyzkoušet některý z následujících tipů:

1) Mandala umístěná na okně působí proti úniku energie. mandala koberecOkny totiž spousta energie přímo projde a uniká z našeho domu. Abyste tomu zabránili, zpomalili proudění energie skrz okno a pomohli čchi udržet se ve vašem domě či bytě, můžete si na okno pověsit obrázek mandaly nebo použít speciální nalepovací mandalu na sklo.

2) Mandala pověšená na stěně jako obraz nebo vyřezaná ze dřeva a zavěšená na zdi pomáhá zachovat čchi ve vašem domě či bytě.

3) Mandala-obrázek umístěná v určité oblasti podle schématu pa-kua pak působí jako energetický obrazec a posiluje danou životní oblast.

4) Motiv mandaly vyhotovený na podlaze před vstupem do domu či bytu nebo na vstupní chodbě (např. jako podlahová mozaika) posiluje proudění energie čchi do domu či bytu.

5) Mozaika ve tvaru mandaly zasazená do podlahy ve středu bytu nebo domu přináší jeho obyvatelům klid a stabilitu.

 

Jste zvědavi na další informace a zajímavosti ze světa mandal? Najdete je pěkně pohromadě tady.

 

mandala na podlaze vstupní chodby

mandala jako dekorace na nábytku

mandala na okně

 

 

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *