čaj proti stresu
3.3.2019
Kategorie: Byliny, Čaje, Inspirace, Nezařazené, Zdraví

Byliny proti stresu a pro dobrý spánek (1. část)

V životě je docela běžné, že se v něm zpravidla střídají klidnější období, kdy jsme vyrovnaní a plní energie, s časy náročnějšími, ve kterých naopak můžeme mít pocit, že už toho na nás začíná být mnoho a síly docházejí. Halda nekončících pracovních úkolů, důležité zkoušky, vyčerpávající studium, péče o blízkou osobu, to vše mohou být situace, které nás dostávají pod tlak a klidu nepřidají.

Možná vás kvůli tomu, že starostmi nevíte, kam dřív skočit, trápí potíže s usínáním. Nebo naopak večer sice vyčerpáním usnete jako špalek, ale pravidelně se budíte ve 3 ráno a hned se vám do hlavy derou dotěrné myšlenky na to, co všechno ještě budete muset zvládnout a klidný spánek je rázem tentam.

Pokud se jedná o krátkodobou situaci, o které víte, že časem pomine (úkoly vyřešíte, zkoušky složíte, nemocný se brzy uzdraví), není potřeba sahat hned po klasických lécích či psychofarmacích. Navodit organismu potřebný klid a zmírnit napětí vám pomohou i některé byliny.

Potřebujete trochu vypnout nebo se konečně vyspat? Zkuste si uvařit čaj z některé z těchto základních bylinek nebo z jejich směsi, které jsou pro navození klidu v organismu ideální. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe!

Heřmánek pravý

Heřmánek je velmi stará a oblíbená léčivka. Dá se koupit takřka kdekoli a není nám vůbec vzácný. Mnoho lidí si jeho léčivé účinky ani neuvědomuje. A pokud ano, známe heřmánkový čaj jako první pomoc při špatném zažívání a výplachy či obklady z heřmánkového odvaru používané k rychlejšímu hojení ran.

Heřmánek je však skvělý na uklidnění podrážděných nervů a navození stavu relaxace. V jeho silici je totiž obsažena látka – apigenin – působící na receptory tělesných buněk podobným účinkem, jako mají sedativa. Pokud tedy máte potíže s usínáním, mohl by to šálek heřmánkového čaje trochu spravit.

Je 100% potvrzeno, že heřmánkové silice působí proti úzkostným stavům a depresi. Japonští vědci zkoumali vliv výparů heřmánkové silice u zvířat prožívajících stres. Těm zvířatům, která čichala delší dobu vůni z heřmánku, poklesla v krvi hladina stresových hormonů.

heřmánek pravý čaj

Hojník horský

Nebo chcete-li řecký horský čaj. Samotní Řekové tuto bylinu také nazývají jako „božský čaj z Olympu“ a užívali ji jak starověcí Řekové, tak Římané. Hojník nejvíce roste v horských oblastech Balkánského poloostrova a je znám mnoha blahodárnými účinky i velkým obsahem antioxidantů.

Mimo to, že posiluje imunitu, pomáhá při léčbě nachlazení, při žaludečních potížích a prospívá i našemu srdci, pomůže nám uklidnit také naše pocuchané nervy.

V Řecku je dodnes běžné, že si nespavci před usnutím vaří šálek čaje z hojníku, aby se jim dobře spalo. Čaj z hojníku si oblíbíte i pro jeho lahodnou chuť a je tak vhodný do různých čajových směsí.

hojník horský čaj

Chmel otáčivý

Máte vyzkoušeno, že se vám po malém pivu dobře spí? Není divu, může za to hlavně obsah chmelu, který působí jako mírné sedativum. Chmelové šištice, respektive výluh z nich má prokazatelně zklidňující efekt na nervovou soustavu a psychiku člověka.

V minulosti ho lidé dokonce používali proti tuberkulóze, protože zjistili, že chmel mimo jiné účinně hubí bakterii zodpovědnou za vznik této nakažlivé nemoci.

chmel

Kozlík lékařský

Kozlík sice vydává podivný až nepříjemný zápach, nicméně je perfektní bylinkou pro zmírnění nervozity. Všechny části kozlíku obsahují složky se sedativními účinky, tzv. valepotriáty. Největší koncentraci pak najdete v kořenech, ze kterých se připravuje studený macerát.

Kozlík má opravdu silný účinek na celou nervovou soustavu a je velmi efektivním přírodním sedativem působícím proti nespavosti. V antickém Řecku a Římě se běžně považoval za lék přinášející úlevu od bolesti. Uvolňuje totiž křeče způsobené nervozitou a také zmírňuje střevní potíže vyvolané stresem a strachem.

Jen dejte pozor, abyste to s popíjením kozlíku nepřehnali. Pro dlouhodobé užívání vhodný není!

kozlík lékařský

Šišák bajkalský

Tato multifunkční bylina z Dálného východu toho umí hodně. Její účinky jsou detoxikační, antioxidační i regenerující. Šišák pomáhá regenerovat játra, reguluje krevní tlak, zmírňuje srdeční arytmie, snižuje cholesterol. Jeho schopnost odbourávat volné radikály a detoxikovat organismus je jak výrazná, že se tohoto efektu využívá i při léčbě některých nádorů.

Hlavně má ale tento bajkalský zázrak prokázané sedativní účinky, zklidňuje nervovou soustavu a ulevuje tak při stresu, depresích a celkovém nervovém vyčerpání.

šišák balkalský

Mezi další byliny, které nám pomohou zmírnit projevy stresu a zklidnit naše nervy, patří mimo jiné také meduňka, třezalka, levandule, mučenka, eleuterokok či zelený čaj, o kterých si něco povíme v dalším článku.

A pokud nemáte čas připravovat si vlastní bylinné směsi, zkuste klidně hotové bylinné čaje od našich bylinářů, které jsou neméně kvalitní, a hlavně máte jistotu, že poměr jednotlivých bylin ve směsi bude pro vaše tělo tak akorát.

Další variantou jsou také bylinné kapky, které obsahují výtah z dané byliny ve vyšší koncentraci, než získáte v čaji, a hodí se, pokud nemáte na pravidelnou přípravu čaje moc času.

 

 

 

  • Zdroj:  M. Castelman,Velká kniha léčivých rostlin
  • Obrázky použity z fotobanky Pixabay
Štítky:,
Zádný komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *