pohoda ve stylu hygge
4.11.2019
Kategorie: Inspirace, Nezařazené

10 kroků, jak si doma vytvořit své malé HYGGE

Ačkoli studený podzimní a zimní čas nemáme většinou příliš rádi, i toto ponuřejší období našich životů má něco do sebe. Automaticky nás totiž po aktivním létě vede k vnitřnímu zklidnění, rozjímání a odpočinku. Krátké dny a chladné večery nás doslova vybízejí k příjemnému lenošení a nicnedělání. Našimi nejlepšími kamarády se stávají měkké plédy, teplé deky, pletené ponožky, velké polštáře, hořící svíčky i velké hrnky s kouřícím čajem.

Přeborníky ve vytvoření domácí pohody se zdají být Dánové se svým konceptem „hygge“. Vezměte si z nich příklad a vytvořte si u sebe doma svůj malý útulný koutek v duchu „hygge“, do kterého se budete moci uchýlit nejen po náročném pracovním dni, ale kde se budete vždy cítit příjemně, v bezpečí.

Hygge je ve své podstatě velmi sympatický koncept. Je postaven na tom, abychom dělali to, co máme rádi a dopřávali si vše, co nás těší. Jednoduše abychom si užívali života tady a teď. Okamžiky v atmosféře „hygge“ si v každém případě můžeme dopřát sami, v páru nebo klidně ve společnosti dobrých přátel.

Slyšeli jste toho o hygge už hodně, ale stále jste neměli čas na knihu od Meika Wikinga – Hygge, prostě šťastný způsob života, která u nás tuto „hyggemánii“ před pár lety zažehla? Pak je nejvyšší čas to napravit.

Více o „hygge“ se můžete dočíst i v samostatném článku tady.

dům ve stylu hygge

Zdroj obrázku: realestate.com.au

Jak na domácí HYGGE v 10 bodech?

1) Pořádek

Udělejte si doma pořádek a pusťte do bytu čerstvý vzduch. Ukliďte si a dejte každému předmětu své místo. Vneste do svého domova řád.

Hygge má rádo minimalismus. Zbavte se proto všech věcí, které už nepoužíváte.

Známe to všichni, často si to či ono schováme, protože co kdybychom právě tohle v budoucnu ještě potřebovali, že ano. Ale budete opravdu ten 5 let starý časopis ještě někdy číst? Oblečete si v blízké době svůj maturitní kostýmek, se kterým jste před 20 lety sice udělala pěknou parádu, ale ty nejlepší časy už má prostě dávno za sebou?

Úklid domu či bytu je rovněž paralelou k úklidu naší duše. Vytříděním starých věcí si uděláme pořádek i ve své hlavě.

2) Vypněte mobil

Digitální technologie jsou fajn, ale všeho moc škodí. Věděli jste, že podle průzkumů z roku 2018 kontrolujeme v průměru svůj mobilní telefon až 45 × za den? Mnoho lidí je na svém smartphonu už doslova závislých. Chcete-li si na chvíli vytvořit příjemnou atmosféru „hygge“, vypněte telefon, schovejte tablet, ať vás nic neruší a nerozptyluje.

3) Teplo

Příjemné sálavé teplo krbu, praskající dřevo a uklidňující koukání do hořících plamenů. Snad nejčastější a nejpříjemnější představa trávení chladných zimních večerů.

Pro Dány je zapálený krb navíc jeden z nejdůležitějších hygge okamžiků.

Bohužel ne každý má doma takovou možnost. Někdy může atmosféru navodit i krb na biolíh, ale pokud máte rádi otevřený oheň a nevlastníte klasický krb, zkuste to určitě se zapálenými svíčkami. Více svíček rovná se romantičtější atmosféra. A bez svíček prostě není to pravé „hygge“.

Zdroj obrázku: tastecooking.com

4) Světlo

Ani málo, ani moc. Příliš intenzivní světlo zabije veškerou romantiku a kouzlo pohodové atmosféry je rázem totam. Jedna skomírající lampička v rohu jinak do tmy ponořené místnosti ale také zázraky neudělá.

Pro harmonii v „hygge“ stylu je vhodné rozmístit po bytě více druhů svítidel, může se jednat o lampy a lampičky i bodová světla. Pro relaxaci je také lepší, když žárovka lampy vydává žluté, teplé světlo. To bílé by vás naopak provokovalo k aktivitě, na rozdíl od žlutého spektra totiž nevysílá mozku signál, že má odpočívat.

Harmonickou světelnou kulisu dokáží vytvořit rovněž zapálené svíčky. Vytvořte si jich na zimu co největší zásobu, ať se v jejich spotřebě nemusíte nijak omezovat. Často stačí i klasické malé čajové svíčky. Ale kdo rád experimentuje, může to zkusit i s nějakými luxusními vonnými svíčkami třeba s vůní zimního koření, skořice, vanilky či pomeranče.

večeře při svíčkách hygge

5) Vůně

Stejně jako světlo, také vůně dotváří atmosféru v interiéru. V tomto případě máme samozřejmě na mysli vůně příjemné. Vytáhněte proto ze šuplíku dobře schované aromalampy nebo si pořiďte moderní a pohodlný aromadifuzér do zásuvky. Kterou z voňavých náplní do lampy či difuzéru dáte, už je jen na vašem vkusu.

Přečtěte si také naše praktické tipy Jak si provonět byt. Článek naleznete zde.

6) Hudba

Někdo rád odpočívá v tichu, druhému pomáhá relaxační či meditační hudba. Pro nerušenou relaxaci se hodí spíše instrumentální tóny bez zpěvu. Ale vždy záleží na každém z nás. Dopřejte si takovou hudební kulisu, na kterou máte v danou chvíli chuť a náladu.

7) Knížka nebo hezký film

Pro Dány je prý nejlepší „hygge“ okamžik ten,  který stráví čtením knihy. A nejlépe v křesle u krbu. Jestliže jste ale po celém dni příliš unaveni a nad knihou by se vám stejně klížily oči, klidně to zkuste s „knížkou do ucha“. Audioknihy jsou velmi populární a můžete si je vychutnat se zavřenýma očima pohodlně uvelebeni na křesle či pohovce.

Ani hezký film není k zahození. Zvláště užíváte-li si vzácnou „hygge“ chvilku třeba se svým milovaným protějškem.

hygge atmosféra

Zdroj obrázku: www.goalcast.com

8) Tvoření

Malujte, pište si deník, pečte, vyšívejte, pleťte, navlékejte korálky, vyrábějte ruční ozdoby, zkrátka dělejte cokoli, co vás baví. Však nemusíte mít talent jako Picasso, abyste si namalovali třeba svou první opravdickou mandalu. Jakékoli kreativní tvoření pomáhá mozku vypnout centra strachu, snižuje stres a napětí. Tvoření znamená relaxaci.

Například to, že vymalovávání antistresových omalovánek uklidňuje mozek, věděl už psycholog C. G. Jung, který již před 100 lety používal omalovánky a malování mandalových obrazců jako druh psychoterapie u svých pacientů. Nutno dodat, že úspěšně.

9) Dobré jídlo

Obří hrnek horkého kouřícího čaje, voňavý svařák, lahodná brazilská káva, horká čokoláda či šálek teplého kakaa? A samozřejmě něco na zub k tomu? Rozhodně ano!

„Hygge“ a dobré jídlo k sobě patří jako poklička k hrnci. V zimě je dobré konzumovat spíše zahřívací potraviny, které pomohou tělu kumulovat energii. Nic nepokazíte kvalitním černým nebo bylinným čajem či čajem roiboos. Dobrá volba jsou také speciální zimní čajové edice s obsahem zahřívacího koření (skořice, hřebíček, badyán apod.).

dobré jídlo pro hygge

Zdroj obrázku: www.realestate.com.au

10) Správné místo

To nejdůležitější na závěr:závěsné křeslo hygge

Abyste mohli odpočívat opravdu v klidu a pohodlí, je potřeba si najít to správné místo, ten svůj kout, kde se vám bude výtečně odpočívat a nic vás nebude rušit. Pokud byste byli v Dánsku, byl by to váš soukromý „hyggekrog“. Doslova tedy „hygge koutek“.

Pohodlné křeslo, prostorná pohovka, široký okenní parapet nebo velké jogínské polštáře u krbu. Klidně. Fantazii se meze nekladou, takže usadit či uložit se můžete kdekoli, kde to pro vás bude pohodlné a kde se budete cítit příjemně.

Náš TIP:

Relaxujete v létě rádi venku v přírodě uvelebeni v houpací síti zavěšené mezi stromy a v zimě zavřeni mezi čtyřmi stěnami vám tahle svoboda citelně chybí?

Zkuste to se závěsným houpacím křeslem! To, že houpavý pohyb uklidňuje, je známo od nepaměti. Závěsné houpačky do interiéru jsou velkým tahákem posledních let.

Pokud máte doma alespoň jen trochu prostoru, kam byste mohli křeslo zavěsit, určitě tuhle možnost vyzkoušejte. Uvidíte, že vy si v něm užijete ten nejlepší odpočinek a vaše děti naopak zase tu nejlepší zábavu.

Designově krásná a neuvěřitelně pohodlná závěsná houpací křesla, která jsou všechna vyráběna ručně a výhradně z přírodních materiálů, můžete pořídit tady.

A až se vám podaří vytvořit si doma svůj osobitý „hyggekrog“, ať se vám v něm hezky odpočívá, lenoší i žije zároveň.

 

Zdroje obrázků: Fotobanka Pixabay

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *